W leczeniu torbieli włosowej stosuje się dwie metody. Pierwsza polega na nacięciu przez chirurga, w znieczuleniu miejscowym, torbieli i usunięciu zawartego w niej płynu. W celu uniknięcia ponownego zakażenia wycina się ok. 0,5 cm zdrowej tkanki. Następnie bardzo dokładnie oczyszcza skórę . Niestety, ten sposób nie gwarantuje końca kłopotów. Rana bardzo długo się goi (ok. 2-3 miesiące), a u niemal połowy pacjentów torbiel powraca.
Druga i bardziej skuteczna metoda leczenia torbieli włosowej polega na całkowitym wycięciu zmienionej chorobą tkanki. W przeciwieństwie do pierwszej metody nie zostawia się otwartych ran. Zszywa się dwoma rodzajami nici (wchłanialne oraz niewchłanialne) i usuwa się 10 dni po operacji. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu ogólnym i wymaga od pacjenta kilkudniowego pobytu w szpitalu. Dodatkowo stosuje się terapię antybiotykową.
Obsługujemy pliki cookies. Jeśli uważasz, że to jest ok, po prostu kliknij "Akceptuj wszystko". Możesz też wybrać, jakie chcesz ciasteczka, klikając "Ustawienia".